Източник: в-к "24 часа"
Леките ПТП-та, както и ударите на паркинг задължително трябва да са част от системата бонус-малус
Основното предимство от диференцираните цени е, че шофьорите без нарушения, които не са причинили катастрофи, ще плащат по-малко за "Гражданска отговорност". И обратното - по-високи ще са полиците за онези, които са виновни за пътни произшествия. Това обяви Асен Христов, председател на надзорния съвет на “Еврохолд”, собственик на застрахователно дружество “Евроинс”. Христов подчерта, че тук не става дума само за тежки катастрофи, а и за леки, както и за удари на паркинг. Те задължително трябва също да са част от т.нар. система бонус-малус и от тях също да зависи цената на задължителната застраховка, не само от по-тежките ПТП. Сред факторите трябва да са щетите по "Гражданска отговорност" и "Каско".
Христов посочи още, че ще се прекрати практиката всяка дребна щета от самокатастрофа или от удар на паркинг да се предявява пред застрахователя по "Гражданска отговорност" и "Каско". В Англия шофьорите предпочитат сами да си платят за боядисване на драскотина срещу 100 евро например, отколкото да се обадят на застрахователя, защото догодина полицата ще им струва двойно, а там цените са високи.
Двустранните протоколи също трябва да се вземат предвид. Масово се лъже с тях. Те се ползват при леки катастрофи, когато не се вика КАТ. Сега някой се удря леко сам, моли приятел да се подпише, че го е направил, и претенцията се предявява към застрахователя му по "Гражданска отговорност". Ако обаче този приятел следващата година трябва да плати по-скъпа застраховка и му бръкнат в джоба, ще се замисли дали да измами пак, коментира Асен Христов.
Според него цената на "Гражданска отговорност" може да зависи и от други фактори. Например да е по-ниска за частните коли и по-скъпа за фирмените. Завишена може да е за водачите в София и по-големите градове, където катастрофите са повече заради лошата инфраструктура и натовареното движение. Годините на шофьора също може да се вземат предвид. Статистиката показва, че младите са виновни за повече произшествия. Разделение може да има и по пол. Наблюденията показват, че жените причиняват повечето леки катастрофи в града, а мъжете са отговорни за над 70% от тежките инциденти извън града.
В някои държави дори цветът на колата влияе върху цената на "Гражданска отговорност". В скандинавските страни например собствениците на автомобили с бял цвят плащат повече, защото не се виждат през зимата и са по-рискови. В Израел пък полиците по "Каско" за червените коли се завишават, когато се застраховат срещу кражба, защото посегателствата срещу тях са 2 пъти повече.
Критериите, които се обмислят в момента - цената на "Гражданска отговорност" да зависи от причинените ПТП и броя на точките в талона, може и да се надграждат. На компаниите може да се даде свобода да прилагат различни коефициенти за намаление и увеличение на цената и да решават кой параметър да я оскъпява повече.
"Това е пазарът - целта е да има различни цени. И сега ние и много колеги прилагаме цени според различни фактори. Важно е при въвеждането на новата система финансовият надзор да определи минимална рискова премия, под която да не се пада, защото някои застрахователи ще използват системата и ще дават само отстъпки на всеки. А това ще наруши конкуренцията", каза още Асен Христов.
Според него е нормално разликата между внимателните шофьори и причинилите катастрофи да е двойна. Съотношението ще е реално, когато цената й нараства, защото при сегашното положение 20 лв. оскъпяване или отстъпка не са от значение.
"Прогнозата ми е, че цените на "Гражданска отговорност" ще растат до края на годината. Най-ниската премия трябва да е около 200-250 лв., което е нормално. Сега има цени и по 150-160 лв. Това е по около 0,50 лв. на ден, което е по-малко от едно билетче за градски транспорт. Нормално е на ден полицата да струва по 1 лв., но дори и да поскъпне, пак ще е по-малко", добави Христов. Той коментира като невярно твърдението, че обикновено в края на годината започва масовата подмяна на полици и тогава конкуренцията се изостря. "Кампанията се размива и в този период се сключват не повече от 30% от застраховките", посочи застрахователят.
Важно е едновременно с бонус-малус да се въведе и методиката за неимуществените вреди. Тя ще даде приблизителни стойности на обезщетенията, които да са ориентир, както е в много европейски страни. Те няма да са задължителни и съдът накрая пак ще може да се произнесе. Погрешно е да се очаква, че диференцираните цени на "Гражданска отговорност" трябва да доведат до по-високи обезщетения. Те са достатъчно високи и сега. Дори в някои случаи претенциите за пострадал в България, предявявани чрез адвокатски кантори, са по-високи, отколкото при катастрофа в Германия например.
Не е вярно и че изплащането се бави, каза Христов Когато се сключва споразумение със застрахователите, става бързо и се получават нормални суми. Ако се стигне до съд, може да се получи и по-малко, защото голяма част от парите отиват за адвокатски хонорар.
И в България трябва да се приеме практиката когато има ранени, за тях обезщетенията да са по-високи, отколкото за убити, защото разходите за първите са по-големи. В чужбина претенциите обикновено са за нараняванията и се представят документи от болницата и сметки, а тук са основно за претърпени болки и страдания, които трудно се доказват, подчерта Христов.
|